Yaklaşım

Enya, vermiş olduğu eğitimler ve danışmanlık süreçlerinde holistik (bütünsel) yaklaşımı benimsemektedir. Bütünsel yaklaşım, insanı akıl, ruh ve beden bütünlüğü içinde ele alıp; yaşamı etkileyen tüm unsurları kapsar. Puzzle'ın parçaları gibi, tüm parçalar bir arada ve yerli yerindeyken, anlamlı bir resim ortaya çıkabiliyor.

çalışmalarımızda, herhangi bir kısıt veya reçete sözkonusu değildir. Varolan herşeyin, kişiye özgü olanını bulmak amaçlanır. Her birey, parmak izi gibi eşsizdir. Bu sebeple, tek bir doğrunun herkes için geçerli olması mümkün değildir. Biri için şifa olan, diğeri için zehir olabilir. Bu anlayışla, verilen bilgilerle beraber kişisel farkındalığın kazandırılarak; yaşam boyu sürdürülebilir sağlıklı yaşam tarzının oluşturulması esastır.

Hippokrates'in dediği gibi “İlaçlar yiyecekleriniz, yiyecekler de ilacınız olsun”. Beslenme bu kadar hayati iken, bizi besleyen gıdalar sadece yediklerimiz değil, bununla beraber yaşadığımız duygular ve ilişkiler, çalıştığımız iş ve kariyer hedefimiz, fiziksel aktivitelerimiz ve ruhumuz da bizleri besler. Aşık ve mutlu olduğumuzda ne kadar da sağlıklıyızdır. Bizim için, yaşama dair herşey bizi besler.

Ebru Ersezen Kuşcu Hakkında

1975 yılında Ankara'da doğdum. 1996 yılında Ankara üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra, ilk işim Sports International da Program Koordinatörlüğü oldu. Sportif yaşamla ilk ciddi ilgilenmem de. Kariyer yapma arzusuyla işimden ayrılıp, bankacılık sektörüne MT( management trainee)  olarak adım attım. 7 yıl süren portföy yöneticiliği kariyerimin arasında, 2001-2002 yıllarında Amerika'da UC Riverside da " Global Business Management" eğitimi aldım (aynı zamanda sağlıklı yaşama dair iyi bir deneyim de!).

2004 yılında bankacılığa son vererek, NAR eğitim ve danışmanlık firmasının kurucu ortaklarından biri olarak eğitim sektöründe çalışmaya başladım. 2006-2007 yıllarında da Marmara üniversitesinde "Yönetim ve Organizasyon" yüksek lisansımı tamamladım. Eğitim işine devam ederken, kendimi gerçekleştirmeye dair sorduğum sorular, beni beslenme ve sağlıklı yaşam konuları ile birkez daha buluşturdu. Okumaktan ve uygulamaktan keyif aldığım bu konularda, ciddi bir eğitim alma isteği, "Institute for Integrative Nutrition" okulunu bulmam ile gerçeğe dönüştü. Benim için bir dönüm noktası oldu ve yaşamımdaki herşey daha da güzelleşti.
2004 yılında almış olduğum NLP eğitimindeki misyon çalışması sonunda defterime şu cümleleri yazmıştım: "önce kendime sonra çevreme pozitif katkı sağlayarak; mutlu olmak, mutluluk vermek ve bunu tüm insanlara yayabilmek". Ve ben şimdi bunun için çalışıyorum...

Institute for Integrative Nutrition Hakkında

Yaklaşık 20 yıl önce Joshua Rosenthal tarafından, bütünsel beslenme vizyonunu paylaşıp, insanlara yaymak amacıyla kurulan okul, bugün dünyanın en yaygın eğitim veren bütünsel beslenme okulu olmuştur.  Onbinlerce sağlık koçu yetiştirmeye devam etmektedir.
Sağlık Koçu Eğitim programında, 100'ün üzerinde mevcut diet teorilerinin yanısıra, birçok farklı öğreti ve yaklaşım, o öğretinin kurucu veya liderlerleri tarafından ders olarak verilmektedir. Dünyaca tanınan, kitapları en iyi satan listelerinde yer alan Debbie Ford, Deepak Chopra, Paul Pitchford, Andrew Weil, John Douillard  bu eğitmenlerden sadece bir kaçı...
Okulun en önemli yaklaşımlarından biri, birincil ve ikincil gıdalardır. Klasik anlamda beslenme yoluyla aldığımız gıdaları ikincil gıda, bunun yanısıra bizi besleyen diğer gıdaları da Birincil  gıda olarak adlandırmaktadır. Bİrincil gıdaları da dört grupta toplayabiliriz. Fiziksel aktivite, Kariyer, İlişki Yönetimi ve Maneviyat. Bunun en güzel örneklerinden biri de aşkdır. Gerçekten aşık olduğunda, çok fazla birşey yememene rağmen, ışıl ışıl parlar, zinde, mutlu ve sağlıklı hissedersin.
Okul hakkında daha fazla bilgiye, http://www.integrativenutrition.com adresinden ulaşabilirsiiz.

Paylaş